26 września br. w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Rumi odbyła się Konferencja „OPŁATY BEZ TAJEMNIC” dotycząca różnic w funkcjonowaniu Spółdzielni Mieszkaniowych i Wspólnot Mieszkaniowych, a także sposobów na obniżenie opłat w budynkach wielorodzinnych.

Na konferencję przybyli Mieszkańcy Małego Trójmiasta, właściciele lokali mieszkalnych zarządzanych przez Spółdzielnie Mieszkaniowe z najbliższego obszaru oraz osoby aktywnie zainteresowane bieżącymi zmianami w prawie, chcące uzyskać informacje szczegółowe na temat swoich praw i możliwości w gospodarowaniu własną nieruchomością.

Sukcesem dla organizatora był fakt, iż publiczność swoje zainteresowanie okazywała zadając wiele szczegółowych pytań po każdym bloku tematycznym.

Organizatorem spotkania informacyjnego była firma AGIS NIERUCHOMOŚCI reprezentowana przez właścicielkę Agnieszkę Kamińską, licencjonowanego Zarządcę nieruchomości oraz Pośrednika w obrocie nieruchomościami.

Poszczególne bloki tematyczne podczas konferencji poprowadzili wybrani specjaliści z Firmy AGIS prezentując obszerną wiedzę z różnych dziedzin.

Pierwszy blok tematyczny dotyczący aspektów prawnych w funkcjonowaniu Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych poprowadziła radca prawny Iwona Ruszczyk. Następnie o wyodrębnieniach Wspólnot i różnicach w kosztach miesięcznych mówił mecenas Wiesław Trepczyk ustosunkowując się do aktualnych przepisów prawa.

Podsumowaniem tego bloku było przedstawienie dwóch rachunków mieszkaniowych miesięcznych ze znaczną różnicą w kwocie po założeniu Wspólnoty Mieszkaniowej. Księgowa Ewa Nykiel w trakcie wyświetlenia prezentacji przybliżyła sposób korzystania z narzędzia dostępu do danych nieruchomości jakim jest internetowy podgląd 24 h czyli e-kartoteka dla wszystkich mieszkańców danej nieruchomości.

W drugiej połowie spotkania przedstawione zostały opracowane pytania Mieszkańców Rumi powstałe na bazie ankiet przed Konferencją.

Administrator Sławomir Narloch wraz z inspektorem nadzoru Dariuszem Stenclem opracował 8 najczęstszych pytań, dzięki którym firma AGIS NIERUCHOMOŚCI utwierdziła się w słuszności organizowania darmowej konferencji informacyjnej dla Mieszkańców.

Ostatni blok tematyczny dotyczył konkretnego zakresu usług jakie świadczy Zarządca nieruchomości na rzecz Wspólnot Mieszkaniowych, jakie są opłaty, możliwości zaoszczędzenia i na co warto zwrócić uwagę.

Tematyka ta została zaprezentowana przez administratora Agnieszkę Samol.

Konferencja została zakończona omówieniem systemu rabatowego dotyczącego usług związanych z zarządzaniem oraz windykacją należności, poruszono również zagadnienia związane z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami.

Przebieg Konferencji wraz z otwartą debatą na końcu spotkania utwierdził organizatorów w przekonaniu, że taka forma przekazywania informacji służy Mieszkańcom, wyjaśnia wiele wątpliwości, daje szybką odpowiedź na konkretne pytania. Wyraźna aprobata ze strony uczestników Konferencji utwierdziła organizatora w przekonaniu, że była to ważna i potrzebna inicjatywa, również myśląc o kolejnych konferencjach na przyszłość.

Lubię to!